Kategorie Historia

Dualizm gospodarczy w Europie Zachodniej

Marysia Ekspert z przedmiotu Historia • 2056 poprawnych odpowiedziData rejestracji: 03/06/2017Łącznie podziękowań: 66,9 tys.

Hej! W sekcji z załącznikami poniżej znajdziesz plik do pobrania dotyczący zagadenienia z tytułu. Postanowiłam dodać go w dwóch formatach do pobrania, aby zapewnić jak największą elastyczność. Pozdrawiam, Marysia.

Podziękowań: 961
Uznało za pomocne: 531
Pobrań: 1085

Dualizm gospodarczy – dwutorowy rozwój gospodarczy w nowożytnej Europie polegał na powstaniu w krajach leżących na wschód od Łaby gospodarki. W Europie Zachodniej rozwinęła się gospodarka towarowo-pieniężna, a na wschód od Łaby folwarczno-pańszczyźniana. Różnice w rozwoju gospodarczym. a) mechanizmy gospodarki rynkowej w Europie Zachodniej wykształciły się pod wpływem wypraw geograficznych i handlu dalekomorskiego. ▫ rozwój eglugi i handlu. W Europie Zachodniej formował się system, który można by uznać za przedkapitalistyczny, a w jej części wschodniej nastąpił powrót do pańszczyzny, gospodarki. W krajach Europy Wschodniej (leżących na wschód od rzeki Łaby) dominowała gospodarka folwarczno – pańszczyźniana, natomiast w Europie Zachodniej.

Dualizm gospodarczy w Europie Wschodniej i Zachodniej

5. Dualizm gospodarczy w Europie 6. Kapitalizm handlowy w Europie Zachodniej 7. Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana w Europie Wschodniej 8.Charakteryzował się podziałem Europy na dwie strefy gospodarczo-społeczne, bardzo potrzebną w okresie wielkiego popytu na zboże w Europie Zachodniej.Proces ten wpłynął na pogłębienie dualizmu gospodarczego w Europie wczesnonowożytnej. Tereny położone na wschód od Łaby zdominowała gospodarka folwarczno –. W Europie Wschodniej doszło do refeudalizacji społeczeństw, chłopów przywiązywano do ziemi. Szlachta kierując się własnym interesem dążyła do. Możliwość zagospodarowania nowych obszarów w Europie zach. praktycznie już nie istniała. Wzrost powierzchni upraw w Europie zach. a zatem i wzrost plonów nie.

Dualizm gospodarczy skutki

zjawisko w gospodarce europejskiej, które uwidoczniło się w XVI w., a zostało spowodowane wielkimi odkryciami geograficznymi i rozwojem państw kolonialnych.I wojna światowa i jej bezpośrednie skutki Bibliografia Spis tabel, rysunków i wykresów Spis map i ilustracji Mapy załącznikowe. 5. Dualizm gospodarczy. Granicą dualizmu gospodarczego była rzeka Łaba która dzieliła europę na zachodznią rozwinieta gospodarczo i wschodnią zacowaną gospodarczo:Na tym polegał dualizm (dwoistość) gospodarczy Europy. W Europie Zachodniej formował się system, który można by uznać za przedkapitalistyczny, Jedną z przyczyn dualizmu gospodarczego w Europie były wielkie odkrycia. Dalekosiężne skutki tych przemian można obserwować do dziś.

Skutki dualizmu gospodarczego w Europie

Na tym polegał dualizm (dwoistość) gospodarczy Europy. W Europie Zachodniej formował się system, który można by uznać za przedkapitalistyczny, Charakteryzował się podziałem Europy na dwie strefy gospodarczo-społeczne, które rozgraniczała rzeka Łaba. Na zachód od niej rozwinęła się gospodarka. Granicą dualizmu gospodarczego była rzeka Łaba która dzieliła europę na zachodznią rozwinieta gospodarczo i wschodnią zacowaną gospodarczo:.. i jej bezpośrednie skutki Bibliografia Spis tabel, rysunków i wykresów Spis map i ilustracji Mapy załącznikowe. 5. Dualizm gospodarczy w Europie.Jedną z przyczyn dualizmu gospodarczego w Europie były wielkie odkrycia. Dalekosiężne skutki tych przemian można obserwować do dziś.

Na czym polegał dualizm gospodarczy w Europie

Dualizm składał się z dwóch zróżnicowanych terytorialnie kierunków w rozwoju gospodarczym XVI wiecznej Europy. Na zachód od rzeki Łaby rozwijała się i. Wspomniana mobilność polegała na możliwości wyboru, chłop mógł po wypełnieniu umowy odejść do miast miał także możliwość pozostania w. System ten polegał na oddawaniu przez chłopów oprócz czynszu pieniężnego, również części zbiorów rolnych lub produktów hodowli, w zamian za. a) mechanizmy gospodarki rynkowej w Europie Zachodniej wykształciły się pod wpływem wypraw geograficznych i handlu dalekomorskiego. ▫ rozwój eglugi i handlu. Przyczyny dualizmu gospodarczego Wielkie odkrycia geograficzne. Rozwój państw kolonialnych. Pierwsza w dziejach nowożytnej Europy inflacja.

Dodaj komentarz